Concursul și simpozionul național cu participare internațională „Gramatica – știința vorbirii”.

Prin structura gimnazială de la Goranu, Școala Gimnazială Nr. 5 din Râmnicu Vâlcea va desfășura, în data de 15 februarie 2020, ediția a IX-a a Concursului și simpozionului național cu participare internațională „Gramatica – știința vorbirii”. Simpozionul are ca temă „Aspecte controversate ale limbii române actuale”. Evenimentul va fi organizat de profesorii ariei curriculare „Limbă și comunicare”, inițiator și coordonator fiind profesor Elena Ungureanu, monitorizat de Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea, reprezentat de profesor Andra Bica – inspector școlar general. Partener în cadrul simpozionului este Colegiul Național „Alexandru Lahovari”, reprezentat de profesor Isabella Ioniță, în calitate de director.
„Vor participa aproape 300 de elevi ai claselor V-VIII din țară și de peste hotare, respectiv Republica Moldova. Vor fi acordate premii si mențiuni constând în cupe, medalii și diplome. Încercăm să stimulăm componenta formativă a învățării limbii române, în diversele ei ipostaze: ortografie, ortoepie, lexic, gramatica etc. Ne-am propus să realizăm o avanpremieră la testarea națională a elevilor de clasa a VIII-a, oferindu-le ocazia de a-și verifica la un nivel optim cunoștințele de limba română în raport cu alți elevi”, a declarat Cristian Cosmin Faităr, directorul Școlii Gimnaziale Nr. 5.

Etichete:

Share:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut