“Intâlnire” cu Eminescu la 173 de ani de la nașterea sa

Scoala Gimnazială Nr. 5, Rm. Vâlcea omagiaza 173 de ani de la nașterea poetului nepereche Mihai Eminescu, ziua de 15 ianuarie devenind si zi a Culturii Române, grație geniului incontestabil care a învins timpul, reușind să se înscrie în eternitate si în universalitate.

În acest sens, elevi ai școlii noastre au transpus subiectiv creații eminesciene armonizate într-un Medalion literar “Vreme trece, vreme vine, dar Eminescu rămâne un reper al culturii române”, coordonat de prof. Mihaela Mărăcine, Alina Anghelescu si Alina Bălașa, cu sprijinul domnului director, prof. Cosmin Faităr.

Trăiască nația!

Click pentru video.

Școala Gimnazială Nr. 5 Râmnicu-Vâlcea

Înființată în anul 1962, Școala Gimnazială Nr. 5 Râmnicu-Vâlcea funcționează în prezent cu 47 de clase totalizând un număr de 1021 elevi. Promovăm un învățământ de calitate, modern și flexibil, adaptat nevoilor și aspirațiilor individuale și în concordanță cu așteptările comunității.

O școală pentru toți, o școală pentru fiecare

O școală în care se lucrează în echipă, dar se acordă atenție fiecărui copil în parte.

Sari la conținut